Wydarzenia - SZKLARNIA - INKUBATOR TEATRALNY | WYNIKI KONKURSU - Fabryka Sztuki w Łodzi

Przejdź do: FaceBook
Przejdź do: Youtube
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: Wersja kontrastowa

Wyszukiwarka

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
Drukuj

Menu główne


SZKLARNIA - INKUBATOR TEATRALNY | WYNIKI KONKURSU

09/08/2023, Godzina: 13:00
09/08/2023, Godzina: 13:00
Ogłaszamy wyniki trzeciej edycji Konkursu „Szklarnia – Inkubator Teatralny”, realizowanego przez Fabrykę Sztuki, w partnerstwie z Teatrem CHOREA, w ramach programu Przestrzenie Sztuki Łódź - Teatr 2023.

Fabryka Sztuki w Łodzi wita nowych rezydentów teatralnych!

Ogłaszamy zwycięzców trzeciej edycji konkursu „Szklarnia - Inkubator Teatralny” w ramach programu Przestrzenie Sztuki. Trzy inicjatywy teatralne dostały szansę realizacji swoich projektów dzięki Fabryce Sztuki w Łodzi. Nowi rezydenci „Szklarni” efekty swojej pracy przedstawią do końca roku.

Trzy najciekawsze propozycje projektów teatralnych wybrane zostały spośród kilkudziesięciu zgłoszeń z regionu łódzkiego, z których do drugiego etapu zakwalifikowanych zostało sześć.

Pierwszym z laureatów konkursu jest Maciej Walter i przedstawiona przez niego koncepcja spektaklu „Pokój”, który w założeniu dotyka trudnych, skomplikowanych i delikatnych tematów pracy seksualnej, handlu ludźmi i przemocy. Monodram powstanie w oparciu o pogłębione badania i współpracę z psychoterapeutą i aktywistkami wspierającymi ofiary przemocy seksualnej. Komisja podkreśliła odwagę twórcy oraz dojrzałe i odpowiedzialne podejście do planowego procesu twórczego.

Drugi zwycięski projekt to „Ptaki” Kolektywu San Junipero, tworzonego przez Marynię Janus i Dariusza Zakrzewskiego, spektakl oparty formalnie na różnorodnych technikach teatralnych i wizualnych (teatr animowany, bodypainting, teatr cieni, taniec), a tekstowo korzystający z twórczości Brunona Schultza. Jurorzy wskazali na duży potencjał artystyczny, edukacyjny i społeczny projektu oraz samorozwojowy. Innowacyjnym elementem projektu Kolektywu będzie praca nad podcastem, stanowiącym element wypowiedzi scenicznej.

Trzeci projekt wybrany przez komisję konkursową to wizja spektaklu „Grzybki”, przedstawiona przez NoHardFeelings (Aleksandra Skraba, Ela Zajko, Maciej Białoruski), dotykającego tematu macierzyństwa. Różnorodne lżejsze formy parateatralne (stand-up, psychodrama, game show) i temat zderzający to co prywatne z tym co publiczne mogą efektywnie i ciekawie podjąć feministyczne tematy bez cienia moralizatorstwa.

Ponadto jurorzy zarekomendowali wsparcie, dla dwóch projektów, które przeszły do drugiego etapu konkursu. Wsparcie finansowe i produkcyjne otrzymają również projekt Zofii Delest „Kiedy jeśli nie dziś, kto jeśli nie my?” oraz Teatr Papahema i Magdalena Drab „Fredro. Poznajcie mnie”, który zostanie także zaprezentowany w Teatrze Ludowym w Krakowie w ramach Teatralnego Instytutu Młodych.

Komisja, podsumowując tegoroczne prace dostrzegła w wielu zgłoszonych propozycjach: duży potencjał twórczy i - co szczególnie podkreśla - entuzjazm i energię do podejmowania pracy teatralnej w bardzo różnych obszarach kulturowych. Zgłoszono propozycje spektakli teatralnych: inscenizacje tekstów dramatycznych, formy teatru tańca, teatru fizycznego, teatru formy, odmiany teatru plastycznego, wykorzystującego lalki i animanty, performansu, sztuk wizualnych, czytań performatywnych. "Artyści, którzy w tym roku aplikowali do „Szklarni - Inkubatora Teatralnego” nie boją się ryzyka i pracy z trudnymi tematami, a swoją unikatową wrażliwością chceli obdarzyć innych." - Czytamy w protokole Komisji.

Każdy z rezydentów otrzyma na realizację projektu 15 000 złotych oraz możliwość skorzystania z warsztatów i szkoleń z pracownikami Fabryki Sztuki w Łodzi i artystami Teatru CHOREA, którzy oferują wsparcie przy tworzeniu spektaklu. Każdy z zespołów otrzyma także możliwość profesjonalnej rejestracji spektaklu, zdjęcia, trailer lub plakat, które dadzą możliwość dalszej eksploatacji i promocji spektaklu. Premiery wszystkich rezydentów odbędą się jesienią i zimą 2023, na scenie Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi.


Wydarzenie odbywa się w ramach programu Przestrzenie Sztuki Łódź - Teatr 2023.

Organizator: Fabryka Sztuki w Łodzi
Współorganizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzi Narodowego, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Urząd Miasta Łodzi
Partner: Teatr CHOREA

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Program dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.


Pliki do pobrania:Newsletter

Zapisz się do newslettera, żeby otrzymywać informacje o naszych aktualnych działaniach i wydarzeniach!

Stopka

Zamknij