Wydarzenia - Wystawa fotograficzna "przeMOC" - Fabryka Sztuki w Łodzi

Przejdź do: FaceBook
Przejdź do: Youtube
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: Wersja kontrastowa

Wyszukiwarka

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
Drukuj

Menu główne


Wystawa fotograficzna "przeMOC"

09/09/2022 - 08/10/2022
09/09/2022 - 08/10/2022
wstęp wolny
Zapraszamy na wernisaż wystawy fotograficznej "przeMOC", autorstwa Agnieszki Cytackiej, stworzonej w ramach projektu "Sztuka wobec wojny", który realizowany jest dzięki programowi Narodowego Centrum Kultury "Kultura - Interwencje".

Wernisaż:
data: 9 września 2022 / piątek
miejsce: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi, budynek A, ul. Tymienieckiego 3, przestrzeń nad Klubokawiarnią nieWinni
wstęp: wolny, bezpłatny

Godziny otwarcia wystawy:
daty: 10 września - 8 października 2022 / od wtorku do niedzieli
godziny: 10:00-22:00
wstęp: wolny, bezpłatny


W obliczu wszelkiej przemocy przywołuję słowa wielkiej pieśniarki Ameryki Łacińskiej, Mercedes Sosy: "Wojna dotyka niewinność ludzką". Traumy powodują depresję, ale i widmo zemsty. Pojawia się zatem pytanie, jak przekuć ból, cierpienie i brak nadziei w akt stwarzania lepszego świata. Jak przemoc przekuć w MOC. Moc kobiet pozbawionych męskiego wsparcia, które nie chcą siać zniszczenia, ale budować pokój. W sztuce i w czułej fotografii upatruję nadziei na moc bez przeMOCy.
Fotografie, jakie powstały w wyniku mojego spotkania z siedmioma kobietami, które opuściły swe domy w wyniku wojny, niosą w sobie kontrast. Zarówno formy, jak i treści. Zobaczyłam pokawałkowany świat, mroczne cienie, zza których wyłania się spokój i moc kobiet. Niekiedy ta siła skryta jest w drobnym przedmiocie - pamiątce zabranej pośpiesznie z domu. Zazwyczaj jednak nadzieję daje miłość do drugiego człowieka: dziecka, męża, matki.
Agnieszka Cytacka

W projekcie udział wzięły: Victoria, Olena, Lilia, Iwona, Svietlana, Lilia, Irina.

Agnieszka Cytacka - zajmuje się fotografią ludzi i zdarzeń. Z wykształcenia polonistka i kulturoznawczyni. Trzykrotna stypendystka MNiSW za osiągnięcia w nauce. Stypendystka rocznego programu Erasmus w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Stypendystka Prezydent Miasta Łodzi w dziedzinie sztuk wizualnych. Z łódzką kulturą aktywnie związana od kilkunastu lat, najpierw jako wolontariuszka, koordynatorka projektów literackich i teatralnych, następnie m.in. jako rzeczniczka Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, gdzie koordynowała także merytorycznie i organizacyjnie cykl „Mała Literacka – spotkania wielkiego formatu”. Przeprowadziła blisko sto spotkań literackich z pisarzami polskimi i zagranicznymi. Obecnie głównie fotografuje. Ludzi, miejsca i zdarzenia: (www.agnieszkacytacka.com). Współpracuje z łódzkimi instytucjami, stowarzyszeniami i fundacjami. W 2019 roku zrealizowała projekt fotograficzno-społeczny "Łodzianki. Atlas Piękna", nagrodzony Punktem dla Łodzi. Wystawa fotografii z projektu miała miejsce w ŁDK-u z finisażem 8 marca 2020 roku. W marcu 2022 roku w ramach akcji Dotknij Teatru zrealizowała projekt "Męskie | mądrość kręgu" z wystawą w Pasażu Róży. Rezydentka Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi. Finalistka Konkursu Fotografii Teatralnej 2021 organizowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego.

Wystawa "przeMOC" powstała w ramach zadania "Sztuka wobec wojny" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Kultura - Interwencje. Edycja 2022".
Zadanie "Sztuka wobec wojny" dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.


Newsletter

Zapisz się do newslettera, żeby otrzymywać informacje o naszych aktualnych działaniach i wydarzeniach!

Stopka

Zamknij