Wydarzenia - WYNIKI KONKURSU "SZKLARNIA - INKUBATOR TEATRALNY" - Fabryka Sztuki w Łodzi

Przejdź do: FaceBook
Przejdź do: Youtube
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: Wersja kontrastowa

Wyszukiwarka

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
Drukuj

Menu główne


WYNIKI KONKURSU "SZKLARNIA - INKUBATOR TEATRALNY"

08/08/2022, Godzina: 12:00
08/08/2022, Godzina: 12:00
Ogłaszamy wyniki drugiej edycji Konkursu „Szklarnia – Inkubator Teatralny”, realizowanego przez Fabrykę Sztuki w partnerstwie z Teatrem CHOREA, w ramach programu Przestrzenie Sztuki Łódź - Teatr 2022.
Łódź, 8 sierpnia 2022


Fabryka Sztuki w Łodzi wita nowych rezydentów teatralnych!

Lalkarski spektakl dla dzieci „Morze ∞ możliwości”, na podstawie książki obrazkowej Kobiego Yamady, szekspirowska „Burza” w tanecznej interpretacji Sary Kozłowskiej, a także laboratorium performatywnych sposobów komunikacji młodzieżowego Squatu Teatralnego - te trzy zespoły teatralne dostały szansę realizacji swoich projektów dzięki Fabryce Sztuki w Łodzi. Ogłoszono zwycięzców drugiej edycji konkursu „Szklarnia – Inkubator Teatralny” w ramach programu Przestrzenie Sztuki Łódź - Teatr 2022. Nowi rezydenci „Szklarni” efekty swojej pracy przedstawią jeszcze w tym roku. Trzy najciekawsze propozycje projektów teatralnych wybrane zostały spośród kilkudziesięciu zgłoszeń z regionu łódzkiego, z których do drugiego etapu zakwalifikowanych zostało sześć.

Pierwszym z laureatów konkursu jest Fundacja Gra/nice, utworzona w 2021 roku jako niezależna grupa teatralna. Z czasem fundacja zaczęła realizować projekty w miejskich instytucjach kultury oraz w nieteatralnych przestrzeniach. Konkursową komisję przekonał jej projekt „Morze ∞ możliwości” - mała forma teatralna o potencjale drzemiącym w każdym z nas, inspirowana picturebookiem „Może”, autorstwa Kobiego Yamady. Opowieść o odkrywaniu przez dziecko (i w gruncie rzeczy każdego człowieka) tkwiącego w nim wewnętrznego potencjału i siły zmieniania oraz kształtowania świata przedstawiona zostanie przy wykorzystaniu środków teatru formy, teatru plastycznego i teatru lalek, a także wzbogacona o elementy multimedialne. W przedstawieniu twórcy wykorzystają lalki projektu Justyny Bernadetty Banasiak. Za reżyserię i dramaturgię odpowiadać będzie Agnieszka Błaszczak, scenografię i kostiumy zaprojektuje Helena Osak, a muzykę Paweł Jabłoński. Na scenie zobaczymy Żanetę Małkowską i Łukasza Batko, dla których ruch sceniczny opracuje Masza Lesiak-Batko.

Drugi zwycięski projekt to „Po”, według koncepcji młodej i utytułowanej tancerki - Sary Kozłowskiej. Spektakl połączy teatr fizyczny z pracą z tekstem opartym na utworze „Burza” Williama Szekspira. Twórcy spróbują poszukać odpowiedzi na pytania o to, na ile jesteśmy w stanie żyć bez innych ludzi i bez tego, co stanowi istotę naszego indywidualnego jestestwa. Zatańczą Sara Kozłowska oraz dwójka głuchych performerów, wyłonionych w czasie otwartych prób. Za choreografię spektaklu będzie odpowiedzialna Katarzyna Leszek. Cały proces przebiegać będzie w obecności lektora języka migowego Michała Konwerskiego.

Trzecim laureatem konkursu jest młodzieżowy Squat Teatralny, założony przez łódzką pedagożkę i reżyserkę Annę Ciszowską. Zespół w ramach badań nad teatrem współczesnym, otworzy w Fabryce Sztuki w Łodzi laboratorium performatywnych sposobów komunikacji. Projekt będzie artystycznym i autorskim eksperymentem badawczym, nastawionym na wykreowanie w wydarzeniu teatralnym doświadczenia, jakim jest świadoma i aktywna komunikacja energetyczna między sceną, a widownią. „Odbiór” dla widzów będzie okazją do doświadczania paradoksów komunikacji oraz zebrania informacji o temacie, dla twórców próbą aktywnego, pełnego spotkania z widzami. Konfrontacja, tych którzy działają z tymi, którzy chcą patrzeć. Młodzi twórcy będą tworzyć performance zbudowany z tekstów i działań własnych, interpretacji tekstów literackich, cytatów z kanonicznych tekstów filozoficznych, reportaży i artykułów prasowych, wizji choreograficznych i plastycznych, ćwiczeń terapeutycznych i zabaw. Praca podzielona będzie na trzy etapy: w pierwszym odbywać się będą twórcze poszukiwania inspiracji do scenariusza, w drugim artyści będą eksperymentować z budowaniem wypowiedzi scenicznej, szukaniem indywidualnych sposobów komunikacji z widzem i budowaniem roli, a w trzecim odbędzie się tytułowy „Odbiór” czyli spotkanie z widzem.

Każdy z rezydentów otrzyma na realizację projektu 15.000 zł, oraz możliwość skorzystania z warsztatów i szkoleń z pracownikami Fabryki Sztuki w Łodzi i artystami Teatru CHOREA, którzy oferują wsparcie przy tworzeniu spektaklu. Każdy z zespołów otrzyma także możliwość filmowej i fotograficznej rejestracji spektaklu, możliwość stworzenia trailera lub plakatu, które otworzą możliwości dalszej eksploatacji i promocji spektakli. Premiery wszystkich rezydentów odbędą się jesienią i zimą 2022, na scenie Art_ Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi.

Rozstrzygnięcie konkursu było jednomyślne, przy pełnej zgodzie całej komisji. Tak jak i decyzja, by pozostałym wnioskodawcom, którzy przeszli do drugiego etapu, przyznać pakiety warsztatowe. Oznacza to, że wsparcie narzędziowe i merytoryczne otrzymają również:
- Teatr Xiężycowy
- Grupa teatralna Face To Face ze Zduńskiej Woli
- Koło teatralne działające w XIII Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Piotrowiczowej w Łodzi, pod okiem Luizy Łuszcz-KujawiakOrganizator: Fabryka Sztuki w Łodzi
Współorganizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Łodzi, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Partner: Teatr CHOREA

Wydarzenie realizowane w ramach programu Przestrzenie Sztuki Łódź - Teatr.

Projekt "Przestrzenie Sztuki" jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Projekt "Przestrzenie Sztuki" dofinansowano ze środków budżetu państwa.

Projekt "Przestrzenie Sztuki" dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.
Pliki do pobrania:Newsletter

Zapisz się do newslettera, żeby otrzymywać informacje o naszych aktualnych działaniach i wydarzeniach!

Stopka

Zamknij