Wydarzenia - UKRAIŃSKI MIESIĄC W EUROPIE - Fabryka Sztuki w Łodzi

Przejdź do: FaceBook
Przejdź do: Youtube
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: Wersja kontrastowa

Wyszukiwarka

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
Drukuj

Menu główne


UKRAIŃSKI MIESIĄC W EUROPIE

24/02/2023 - 26/03/2023
24/02/2023 - 26/03/2023
rezerwacja
Rozpoczyna się UKRAIŃSKI MIESIĄC W EUROPIE - szereg wydarzeń artystyczno-edukacyjnych prezentowanych szerokiej publiczności przez ukraińskich artystów. текст українською нижче.

UKRAIŃSKI MIESIĄC W EUROPIE / Українськи місяц у Європі / UKRAINIAN MONTH IN EUROPE

текст українською нижче ↓


miej­sce: Fa­bry­ka Sztu­ki w Ło­dzi, ul. Ty­mie­niec­kie­go 3, 90-365 Łódź
wstęp: bez­płat­ny, ko­niecz­na re­zer­wa­cja miejsc
re­zer­wa­cja bezpłatnych wejściówek:
- info@ko­per­po­ma­ga.org / ję­zyk ukra­iń­ski
- a.shaya@fa­bry­kasz­tu­ki.org, +48 506 103 207, w godzinach: 10:00-16:00 / ję­zyk pol­ski

Za­da­nie fi­nan­so­wa­ne jest z fun­du­szy In­sty­tu­tu Szwedz­kie­go.
Part­ne­rem łódz­kiej edy­cji jest Łódz­kie Cen­trum Wie­lo­kul­tu­ro­we.
Gra­fi­ka: Yuliya Ta­ben­ska


HARMONOGRAM WYDARZEŃ


24 LUTEGO 2023 / PIĄTEK
godzina: 19:00
Otwarcie wystawy “Ciało obce”
twórczyni: Yuliya Tabenska
miejsce: antresola nad restauracją NieWinni
wystawa czynna codziennie do 8 marca 2023

Emotional Assemblage to nurt odwołujący się do uczuć i relacji międzyludzkich zamkniętych w formie trójwymiarowego kolażu. Wystawa „Ciało obce” - to ilustracje z internetowego projektu dotyczącego problemu uchodźców, obrazy widziane bardzo emocjonalnie i indywidualnie oczyma zwykłych ludzi. Jest to jednocześnie twórcze rozwinięcie autorskiego picturebooka „Mów do mnie”, dotykającego relacji rodzic-dziecko, w czasach kiedy depresja stała się chorobą bardzo powszechną, a jednocześnie niemal niezauważalną. Wojna, migracja, szukanie nowego miejsca i tożsamości, powodują tylko nasilenie kryzysu emocjonalnego w tym, co zostało z rodzin, zwielokrotnienia poczucia braku bezpieczeństwa, nasilenia lęków codziennych, braku wizji przyszłości. Uchodźcy - jako ciała obce w innej rzeczywistości, pojedynczy ludzie z ich cierpieniami, jak ciała obce w rozbitych rodzinach. Nawiązując do picturebooka „Mów do mnie”, chce się teraz powiedzieć „Mów o mnie - nie pozwól nam zginąć”.

Yuliya Tabenska - artystka-malarka, twórczyni artbooków, ilustratorka książek, wykładowca akademicki, specjalizacja: „Wzornictwo książki artystycznej”. Absolwentka Narodowego Uniwersytetu Technicznego Ukrainy - Politechniki Kijowskiej oraz Ukraińskiej Akademii Druku we Lwowie. Dwukrotna stypendystka programu Ministra Kultury RP „Gaude Polonia”. Ma na swoim koncie kilkanaście publikacji, w tym nagradzanych: wyróżniona w kategoriach „Książka roku” w latach 2016- 2017 podczas Międzynarodowych Forów Wydawców Książek we Lwowie oraz Ogólnoukraińskiego rankingu „Książka roku 2018” za szatę graficzną. Za autorską książkę „Mów do mnie” została nominowana do ogólnoświatowej nagrody Little Hakka International Picture Book Competition 2019. Specjalizuje się w tworzeniu obrazów oraz ilustracji posługując się techniką kolażu oraz „mixed media”. Ostatnio również asamblaż, czyli formą sztuki prezentujące trójwymiarowe kompozycje. Jest jedną z prekursorek nowoczesnego spojrzenia na sztukę folklorystyczną w Ukrainie - nurt Modern Etno oraz Fantom’s Memories - niemal baśniowego podejścia do prawdziwych wydarzeniach historycznych. Pochodząca z Kamieńca Podolskiego artystka, mieszka i tworzy w Toruniu.


24 LUTEGO 2023 / PIĄTEK
godzina: 20:00
Koncert zespołu KINVA
miejsce: scena Fabryki Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3

Kochani! Informujemy, że wszystkie miejsca na koncert zespołu KINVA zostały zarezerwowane. Nie przyjmujemy więcej wiadomości. Dziękujemy bardzo za wszystkie zgłoszenia!

Kinva to muzyczna fuzja Anastasiji Litvinyuk, Igora Hnydyna i Romana Chraniuka. Kinva - to po ukraińsku tradycyjne drewniane naczynie, podobne do kufla, służące zarówno do przechowywania, jak i spożywania napojów. Zespół Kinva jest takim właśnie naczyniem - zachowuje tradycyjne etniczne ukraińskie melodie, po to, żeby podawać je w świeżej, jazzowej formie. Język, tradycja i muzyka ukraińska przez wieki jednoczyły ludzi, przynosiły moc i budowały wiarę w wolną i niezależną Ukrainę. Dziś ponownie mają taką funkcję: niosą nadzieję i siłę. Projektują przyszłość.

Anastasija Litvinyuk, Igor Hnydyn i Roman Chraniuk - poznali się we Lwowie. W innej rzeczywistości. Dziś mieszkają w Warszawie i grają pod świeżo przyjętą nazwą. Każde z nich z osobna jest uznanym muzykiem jazzowym z doświadczeniem wielu albumów, projektów i scen na całym świecie. Połączyła ich miłość i tęsknota za Ukrainą i dźwięki, które grają im w duszy od dzieciństwa. Dziś opowiadają je publiczności w nowych aranżacjach, wykorzystując do tego wszystkie zdobyte przez lata umiejętności, bawiąc się i eksperymentując z jazzowymi formatami. Zabierają w podróż do różnorodnej kulturowo, magicznej Ukrainy, a przede wszystkim jednoczą ludzi w dźwiękach i przeżyciach - tu i teraz. Zarówno aranżacje ludowych utworów, jak i kompozycje autorskie, są niebanalne, przynoszą radość grania i przyjemność słuchania. Materiał pozwala muzykom stopniowo otwierać się wokalnie i podążać w kierunku tria jazzowo-etno-wokalnego. Bądźcie dla nich łaskawi, zachęcajcie, a zaśpiewają dla Was. :)

"Ukraińskie melodie i piosenki mają ogromną moc, potężną energię, niosą ze sobą masę informacji o naszej przeszłości, ale być może także o przyszłości. Dlatego tworzenie takiej muzyki jest ważne w różnych aspektach - zarówno po to, aby zachować wszystkie te dawne melodie, ale także po to, aby napisać nowe, nowoczesne, które również staną się dziedzictwem przyszłych Ukraińców, Europejczyków." (Anastasija Litvinyuk)

Anastasija Litvinyuk - przedstawicielka nowej generacji ukraińskich muzyków jazzowych. W 2007 roku ukończyła Lwowską Państwową Akademię Muzyczną im. Łysenki w Katedrze Historii Muzyki. Od 2004 pianistka i współzałożycielka zespołu „ShockolaD”, który brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach jazzowych i współpracował z uznanymi muzykami takimi jak: Mark Bernstein, Frank Parker, Michał Barański, Michał Miśkiewicz, Radek Nowicki, Michał Jaros, Grzegorz Karnas, Hans Peter Salentin, Piotr Baron i inni. W latach 2004 - 2006 uczestniczka międzynarodowych warsztatów jazzowych w Krakowie, gdzie studiowała u Yoahima Menzela. Stypendystka Ministra Kultury RP „Gaude Polonia”. Studiowała u Andrzeja Jahodżyńskiego i współpracowała z polskimi muzykami Michałem Jarosem i Tomaszem Dąbrowskim, w projekcie „ShockolaD + PL”. Od lutego 2009 jest współzałożycielką “Jazz Club” we Lwowie. Jest także współzałożycielką pierwszej „Lwowskiej Letniej Szkoły Jazzu” w 2011 roku. Od 2010 roku prowadzi własny projekt muzyczny „Litvinyuk Acoustic Jazz”. Anastasija pracuje również jako akompaniatorka i nauczycielka improwizacji we Lwowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej im. S.Ludkiewicza. W 2014 roku została współzałożycielką „Lwowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Współczesnej”. Od 2014 roku uczy gry na fortepianie, harmonii jazzowej i improwizacji we Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej.

Igor Hnydyn - perkusista, kompozytor. Jeden z najlepszych ukraińskich muzyków jazzowych. Współzałożyciel „ShockolaD” i „Igor Hnydyn Project”. W 2004 ukończył Lwowską Państwową Akademię Muzyczną w klasie instrumentów perkusyjnych. Stypendysta Ministra Kultury RP „Gaude Polonia”. Studiował u Czesława Bartkowskiego i Andrzeja Jagodzińskiego oraz współpracował z polskimi muzykami Michałem Jarosem i Tomaszem Dąbrowskim w projekcie „ShockolaD + PL”. Od lutego 2009 współzałożyciel i koordynator „Jazz Club Lwów”. W 2010 roku Igor był uczestnikiem „International Cultural Exchange Visitors Program: American Root Music”, organizowanego przez Kennedy Center w Stanach Zjednoczonych. Był jedną z 8 osób z 59 krajów, które otrzymały taką możliwość. W tym samym roku Igor został zwycięzcą konkursu V-Drums 2010-2011 w Ukrainie i mógł reprezentować Ukrainę w konkursie europejskim. W 2011 roku zorganizował pierwszą „Lwowską Letnią Szkołę Jazzu”. Od 2009 roku jest koordynatorem międzynarodowych warsztatów jazzowych „Cho-Jazz” w Ukrainie. W 2014 roku Igor został współzałożycielem „Lwowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Współczesnej”. To pierwsza tego typu szkoła we Lwowie. Igor przyczynił się także do powstania wydziału jazzu we Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej. Od 2014 roku uczy gry na perkusji i jazz-combo w tej Akademii. Uczestniczył w projektach z: Kevinem Mahogany, Dwight Trible, Melvinem Taylorem, Michaelem Bowie, Frankiem Parkerem, Markiem Bernsteinem, Piotrem Baronem, Anną Gadt, Grzegorzem Karnasem, Andrejem Kondakovem, Yuriem Yaremchukiem, Igorem Zakusem, Markiem Tokarem, Aleksem Maksymivem, Tatianą Bałakirską, Yaroslavem Bothurem, Adamem Kawończykiem, Michałem Jarosem, Tomaszem Dąbrowskim, Kubą Cichockim, Sheldon D'Silva, Markiem Coffie.

Roman Chraniuk - basista, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie kontrabasu jazzowego prof. Jacka Niedzieli-Meiry. Grał na wielu scenach świata - od Islandii po Hongkong, od małych klubów, przez filharmonie, po festiwal Woodstock. Zdobywca licznych nagród, w tym Grand Prix Konkursu na Indywidualność Jazzową Festiwalu Jazz nad Odrą. Gościł na scenie m.in. z Leszkiem Możdżerem, Loganem Richardsonem, Januszem Muniakiem, Marcusem Wyattem, czy Davidem Dorůžką.

Więcej o KINVIE: https://www.facebook.com/kinvamusic?locale=pl_PL


25 LUTEGO 2023 / SOBOTA
godzina: 19:00
Koncert polsko-ukraiński „SPOTKANIE DLA POKOJU”

twórcy: Zoryana Dybovska Ensemble oraz Dzikie Jabłka i Piewnica
miejsce: scena Fabryki Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3

Kochani! Informujemy, że wszystkie miejsca na koncert „SPOTKANIE DLA POKOJU”zostały zarezerwowane. Nie przyjmujemy więcej wiadomości. Dziękujemy bardzo za wszystkie zgłoszenia!

W tych burzliwych czasach chcemy wnieść w nasze życie miłość i radość. Nasza walka ze złem polega na tym, aby rozprzestrzeniać dobro i pokój. A pokój pojawia się, gdy człowiek spotyka się z drugim człowiekiem, w szacunku i miłości. O tym właśnie będzie ten koncert. O miłości i jej różnorodnych odcieniach. O niezgodzie na wojnę między ludźmi i między narodami. O spotkaniach, które - mimo trudnych obiektywnie okoliczności - przynoszą radość i nową wartość. O spotkaniu kultur i tradycji.

A jeśli muzyczne spotkanie kultur, to kto jak nie Dzikie Jabłka, które od lat łączą w swoim repertuarze tradycyjną muzykę polską z rdzennymi rytmami Afryki Zachodniej? Tym razem jednak nie poprzestaniemy na muzyce polskiej, ale połączymy siły z ukraińskimi muzykami z zespołu Yagody, którzy zostali zmuszeni do ucieczki ze swoich domów. Chcemy ich przyjąć pod swój dach, spotkać się z nimi właśnie poprzez wspólne wykonywanie muzyki. To nasz język, nasz sposób porozumiewania się z drugim człowiekiem, nasz przekaz dla świata.

Jako niespodzianka pojawi się również Piewnica - łódzka grupa pasjonatów, wykonująca wielogłosowe pieśni ukraińskie. Będzie to więc spotkanie na wielu poziomach. Będzie barwnie, wzruszająco, refleksyjnie, ale również transowo i energetycznie. Dołączcie do naszego SPOTKANIA! Budujmy razem POKÓJ!

Dzikie Jabłka - to zespół, który do perfekcji opanował sztukę mariażu dwóch skrajnie różnych kultur: polskiej i afrykańskiej. Jest jedynym tego typu zespołem w Polsce, który z wdziękiem i niepowtarzalną charyzmą odkrywa nowe oblicze polskiej muzyki tradycyjnej i muzyki etnicznej. Repertuar zespołu to wspólnie brzmiące dwa żywioły - słowiańska melodyjna nuta i porywający rytm afrykańskich bębnów. To nie inspiracja Afryką czy polskim folklorem, lecz ich żywe zespolenie. Ta muzyka ma smak owoców z drzewa, które rośnie w polskim ogrodzie, ale korzeniami sięga aż do Afryki. Naturalna swoboda, świetny kontakt z publicznością, znakomity warsztat muzyczny, oryginalne brzmienie egzotycznych instrumentów i charakterystyczny biały śpiew, to tylko niektóre z atutów zespołu, którego występy są niezwykłym przeżyciem i potężną dawką pozytywnej energii. Dowodem tego są entuzjastyczne reakcje publiczności, znakomite recenzje oraz liczne nagrody na czołowych polskich festiwalach muzyki folkowej (Nowa Tradycja 2014, Scena Otwarta festiwalu Mikołajki Folkowe 2013, Dragon Folk Fest 2014).

Zoryana Dybovska Ensemble - zespół, który jest częścią grupy muzycznej YaGOdy: Zoryana Dybovska (wokal), Teimuraz Gogitidze (perkusja), Vadym Voitovych (gitara), Nadia Paraszczuk (akordeon). Będą grać i śpiewać ukraińskie piosenki, które do pewnego stopnia brzmią jak romans. Piosenki o kobiecie, o miłości i pamięci, o głębokich korzeniach, jej sile i prawdziwej otwartości. Na spotkaniu wykorzystana zostanie również poezja Łesi Ukrainki.


10 MARCA 2023 / PIĄTEK
godzina: 19:00
Otwarcie wystawy fotograficznej “Gdzie mieszka inspiracja?"

twórczyni: Yulia Aurelia
miejsce: antresola nad restauracją NieWinni
wystawa czynna codziennie do 16 marca 2023
Instagram: @aurelia_harmony.photo

Fotografka - Julia Lysa - z miłością i nostalgią opowie o pięknym miejscu w Ukrainie, w którym zostawiła część swojego serca. Gdzie zawsze czerpała inspiracje do twórczości i czuła spełnienie. Prawie wszystkie zdjęcia zostały wykonane w okolicach miasta Tyśmienica, niedaleko Iwano-Frankowska. Magiczna przyroda Podkarpacia, przejażdżki rowerowe, kwitnące pola i kompozycje, martwe natury, które zrodziły się w wyniku tej inspiracji... Chce przypomnieć o prostych radościach życia! Tak naprawdę niewiele potrzeba do szczęścia!

Podczas wernisażu wystąpi Kateryna Samborska - absolwentka szkoły muzycznej przy Konserwatorium im. Mychajła Glinki. Specjalizuje się w wokalach pop jazzowych. Laureatka Grand Prix na różnych festiwalach muzycznych. Zwyciężczyni programu telewizyjnego „Karaoke na placu” w 2016 roku.


12 MARCA 2023 / NIEDZIELA
godzina: 16:00
Spektakl “Opowieści dla Sofijki”

twórcy: Teatr Figurki (Kraków) i Teatr Lito (Kijów)
miejsce: scena Fabryki Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
wiek uczestników: 4+
czas trwania spektaklu: 1 godzina
spektakl w języku ukraińskim

Sofijka musiała wyjechać z babcią z kraju, a jej rodzice bardzo, bardzo za nią tęsknili. Snuli się smutni po jej pokoju, wspominali córeczkę, wyobrażali sobie jak to będzie kiedy ona wreszcie wróci i będą jej mogli opowiedzieć bajkę. Tylko którą? Przecież wszystkie już zna! Nie namyślając się dużo, rodzice postanawiają wymyślić ich własną bajkę - o królewnie Sofijce, na którą rzucono czar, o złym czarnoksiężniku, który szukał prawdziwej miłości, o sprytnym księciu Daniłku, który dla miłości gotów był zrobić wszystko i o Babie Jadze, którą po prostu musicie poznać.


17 MARCA 2023 / PIĄTEK
godzina: 18:00
Spektakl interaktywny dla dzieci "Mister Chaos"
twórcy: Teatr OKO ze Lwowa
miejsce: scena Fabryki Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
wiek uczestników: 3 -10 lat
czas trwania spektaklu: 1 godzina
spektakl w języku ukraińskim

Pewnej soboty awanturniczy Czerwony Kot zostaje po raz pierwszy sam w domu, bez rodziców. Postanawia całymi dniami grać na tablecie, skakać i po prostu leniuchować. Jego Umysł, nie mogąc znieść takich myśli, zjawia się przed nim z instrukcjami od mamy. Kot nie lubi, gdy ktoś przeszkadza mu w zabawie i urządza „szkołę bez zasad”, w której dzieci są uczniami, a on nauczycielem. W wyniku takich lekcji pojawia się Chaos, z którym nie można sobie poradzić bez Rozsądku.

Bajka edukacyjna dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, uczy lepszego rozumienia siebie i słuchania swoich myśli. Dzieci zrozumieją, że wszystko ma swoje konsekwencje.

Autor: Halyna Ryba
Produkcja: Halyna Ryba, Ivanna Mysyuk
Artysta: Oksana Radkiewicz
Oprawa muzyczna: Roman Blyakharskyi
Reżyser dźwięku: Hryhorij Ryba
Występują:
Kot – Hałyna Ryba / Hałyna Łożyńska
Umysł - Ivanna Mysyuk

Niezależny Teatr OKO powstał w 2016 roku we Lwowie. Ideą teatru jest interaktywne działaniu aktorów i widzów. Na repertuar teatru składają się przedstawienia dla dzieci i dorosłych, z różnych gatunków, z których każdy jest wykonywany z muzyką na żywo. Aktorzy starają się obudzić w widzach aktywne działanie, empatię i zanurzyć ich w alternatywnej, teatralnej rzeczywistości. Dlatego widz zostaje wciągnięty w fabułę spektaklu, a właściwie staje się jednym z aktorów.


17 MARCA 2023 / PIĄTEK
godzina: 19:00
Otwarcie wystawy malarstwa „Czasy się zmieniają”

twórczyni: Aia Kora
miejsce: antresola nad restauracją NieWinni
wystawa czynna codziennie do 26 marca 2023

Projekt poruszający globalne problemy społeczne. Historia formowania się osobowości w różnych okresach czasu. Język typów kobiecych jest mi bliższy w duchu relacji między sobą, dlatego przedstawiam ten projekt z takimi obrazami. Czasy wojny zawsze rodziły silnych ludzi - dowódców, pisarzy, artystów, historyków. Ludzi, którzy stworzyli nową rzeczywistość tamtych czasów, kiedy przeszłość została wymazana i szybko ukształtowała się nowa rzeczywistość. Dynamika rzeczywistości, globalna transformacja wydają się natychmiast odcinać przeszłość i szybko pisać przyszłość. Nie ma czasu na wątpliwości i wahanie w podejmowaniu decyzji. To w języku kobiecych typów, projekt opowiada o powstawaniu nowej rzeczywistości, odrodzeniu i odrodzeniu teraźniejszości.

Aia Kora / Ana­sta­siia Sko­loz­dra - mło­da ar­tyst­ka, uro­dzo­na w Win­ni­cy na Ukra­inie. Ab­sol­went­ka Lwow­skiej Na­ro­do­wej Aka­de­mii Sztu­ki, któ­rą ukoń­czy­ła z wy­róż­nie­niem. Człon­ki­ni Związ­ku Ar­ty­stów Ukra­iny. Na swo­im kon­cie ma 8 wy­staw in­dy­wi­du­al­nych, w tym 4 mię­dzy­na­ro­do­we. Lau­re­at­ka I miej­sca na mię­dzy­na­ro­do­wym fe­sti­wa­lu in­ter­ne­to­wym „Best Fest”, no­mi­na­cja w ka­te­go­rii sztu­ki użyt­ko­wej. Uczest­nicz­ka Bien­na­le Sztu­ki w We­ne­cji, we wspól­nym pro­jek­cie „The Fal­ling Sha­dow of Dre­ams” w Giar­di­ni Gar­dens. Jej pra­ce znaj­du­ją się w pry­wat­nych ko­lek­cjach na Fi­li­pi­nach, w Ukra­inie, Pol­sce, Au­strii, Au­stra­lii i we Wło­szech.


18 MARCA 2023 / SOBOTA
godz. 18:00
“SKRZYDŁA”- spotkanie z ukraińską poezją i muzyką

miejsce: sala warsztatowa Fabryki Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
moderatorka: Anna Fadeeva
uczestniczki: Tetyana Zelenchuk, Solomiya Mardarovych, Olga Poshuruyeva, Katya Samborska, Amina Pivko, Anna Fadeeva
wydarzenie w języku ukraińskim

„Człowiek nie lata... I ma skrzydła. I ma skrzydła!” (Lina Kostenko)

W marcowy wieczór zapraszamy na kreatywne spotkanie z natchnionymi i utalentowanymi Ukrainkami. Niektóre z nich mają za sobą liczne publikacje i występy, inne dopiero pierwsze próby twórcze, lecz wszystkich łączy wielka miłość do Słowa i Twórczości. W programie wydarzenia - czytanie poezji autorskiej oraz wykonanie współczesnych pieśni ukraińskich. Porozmawiajmy o pięknie. Porozmawiajmy o ważnych sprawach. Podzielimy się piosenką i ciepłem. Serdecznie zapraszamy!


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

«Українськи місяц у Європі» - серією мистецько-навчальних заходів, які українські митці презентуватимуть широкій аудиторії.

Вхід на зустрічі вільний.
Обов’язкова реєстрація:
- a.shaya@fa­bry­kasz­tu­ki.org (польською)
- info@ko­per­po­ma­ga.org (українською)

Проєкт фінансується за рахунок коштів Шведського Інституту.
Партнером реалізації завдання у Лодзі є Łódz­kie Cen­trum Wie­lo­kul­tu­ro­we.
Графіка: Юлія Табенська


РОЗКЛАД


П'ятниця / 24 лютого 2023
19:00 год
відкриття виставки „Стороннє тіло” / Юлія Табенська

Мезонін над виноробнею NieWinni
Виставка працює щоденно до 8 березня

Emotional Assemblage - це мистецький напрямок, який зображує та концентрує почуття та емоції у вигляді тривимірного колажу. Виставка «Стороннє тіло» - це ілюстрації з онлайн - проекту на тему вимушенної еміграції та біженства. Водночас це творче продовження авторського пікчербуку «Говори зі мною», що розповідає о батьківсько-дитячих стосунках у часи, коли депресія стала дуже поширеною і водночас майже непоміченою хворобою. Війна, міграція, пошуки нового місця та власної ідентичності поглиблюють емоційну кризу, помножують відчуття незахищеності, примножують повсякденні страхи. Біженці - як чужорідні тіла в іншій реальності, сторонні люди зі своїми стражданнями, окремі тіла в розбитих сім’ях. Звертаючись до пікчербуку «Говори зі мною», хочеться сказати «Говори про нас - не дай нам зникнути».

Юлія Табенська - художниця, авторка артбуків, ілюстраторка, викладачка. Випускниця Національного технічного університету України - Київської політехніки та Української академії друкарства у Львові. Дворазова стипендіатка програми Міністра Культури Республіки Польща «Gaude Polonia». На її рахунку декілька видань, у тому числі й нагороджені за графічне оформлення - відзначені у номінації «Книжка року» у 2016-2017 роках під час Міжнародного форуму видавців у Львові та у Всеукраїнському рейтингу «Книжка року 2018». За авторську книгу «Говори зі мною» художниця була номінована на міжнародному конкурсі Little Hakka International Picture Book Competition 2019. Спеціалізується на створенні ілюстрацій у техніці колажу та «змішаній техніці». Останнім часом також додався асамбляж. Юлія Табенська є однією з провісників течій Modern Ethno – сучасного погляду на фольклорне мистецтво в Україні - та Fantom’s Memories - артистично -міфічного підходу до реальних історичних подій. Художниця, яка родом з Кам'янця Подільського, живе і творить у польському місті Торунь вже понад 4 роки.


П'ятниця / 24 лютого 2023
20:00 год
Концерт KINVA

театральний зал

«Кінва» українською мовою означає традиційну дерев’яну посудину у вигляді кухля, яка використовується як для зберігання, так і для споживання рідини. Такою посудиною є гурт «KINVA», який зберігає традиційні етнічні українські мелодії, щоб подати їх у свіжій, джазовій формі. Українська мова, традиція та музика віками об’єднували людей, несли силу та будували віру у вільну та незалежну Україну. Сьогодні вони знову виконують цю функцію: несуть надію та силу. Вони проектують майбутнє.

Анастасія Літвінюк, Ігор Гнидин та Роман Хранюк зустрілися у Львові. В іншій реальності. Сьогодні вони живуть у Варшаві і грають під новою назвою. Кожен із них окремо є визнаним джазовим музикантом із досвідом багатьох альбомів, проектів та сцен у всьому світі. Їх пов’язувала любов і туга за Україну та ті звуки, які з дитинства грали в їхніх душах. Сьогодні вони розповідають їх слухачам у нових аранжуваннях, використовуючи всі набуті роками навички, веселячись та експериментуючи з джазовими форматами. Вони ведуть вас у подорож культурно різноманітною, чарівною Україною, і, перш за все, вони об’єднують людей звуками та враженнями: тут і зараз. Обробки народних пісень, як і власні твори, приносять радість гри та насолоду від слухання. Матеріал дозволяє музикантам поступово розкриватися вокально і переходити до джаз-етно-вокального тріо. Будьте добрі до них, заохочуйте їх і вони заспівають для вас. :)

"Українські мелодії та пісні мають велику силу, потужну енергетику, вони несуть багато інформації про наше минуле, але, можливо, й про майбутнє. Тому створення такої музики важливе в різних аспектах – як для збереження всіх цих старих мелодій, так і для написання нових, сучасних, які також стануть надбанням майбутніх українців, європейців." (Анастасія Літвінюк)


Субота / 25 лютого 2023
19:00 год
Польсько-український концерт "Зустріч заради миру" / Ансамбль Зоряни Дибовської та Дикі яблука та Piewnica

театральний зал

В ці буремні часи ми хочемо додати в наше життя любові і радості. Наша боротьбі зі злом полягає в тому, щоб поширювати добро і мир. А мир з'являється тоді, коли одна людина зустрічається з іншою в атмосфері поваги і любові. Про це, власне кажучи, і буде концерт. Про любов у її різноманітних відтінках. Про протистояння у війні між людьми і народами. Про зустрічі, які, незважаючи на важкі об'єктивні обставини, несуть радість і нову цінність. Про зустріч культур і традицій.

А якщо музична зустріч культур, то хто, як не "Дикі Ябка", що багато років поєднують в своєму репертуарі традиційну польську музику з автентичними ритмами Західної Африки. Однак, цього разу не обмежимося польською музикою, але поєднаємо зусилля з українськими музикантами з гурту "ЯгОди", які змушені були залишити свої домівки. Ми хочемо прийняти їх під своїм дахом, зустрітися з ними, власне, задля спільного музикування. Це наша мова, наш спосіб порозуміння з іншими людьми, наше послання до світу.

Як несподіванка, з'явиться також "Пєвніца", лодзька група любителів народного співу, що виконують багатоголосні українські народні пісні. Отож, це буде зустріч на різних рівнях. Буде різнобарвно, зворушливо, чуттєво і водночас трансово й енергетично. Долучайтесь до нашої зустрічі! Будуймо мир разом!

"Дикі Ябка" - це колектив, який досконало опанував мистецтво злиття двох різних культур: польської і африканської. Це єдина такого роду музична група в Польщі, яка з вдячністю і неповторною харизмою відкриває новий образ польської традиційної музики і музики етнічної. Репертуар колективу - це поєднане звучання двох стихій: слов'янської мелодійної ноти з захоплюючим ритмом африканських барабанів. Це не натхнення Африкою чи польським фольклором, але їх жива взаємодія. Ця музика має присмак фруктів з дерева, що росте в польському саду, а корінням сягає аж до Африки. Природна свобода, чудовий контакт з публікою, унікальні музичні майстер-класи, оригінальне звучання екзотичних інструментів і характерний народний спів, - це тільки декілька родзинок гурту, виступи якого є чудовим досвідом і потужною дозою позитивної енергії. Доказом цього є захоплені і чудові відгуки публіки, а також численні нагороди на провідних польських фестивалях народної музики ("Нова Традиція" 2014; Відкрита Сцена фестивалю "Міколайкі Фолькове" 2013; "Драгон Фольк" фестиваль 2014)

У концерті також візьме участь Ансамбль Зоряни Дибовської - гурт, який входить до складу музичного гурту «ЯГОди» у складі: Зоряна Дибовська (вокал), Теймураз Гогітідзе (ударні), Вадим Войтович (гітара), Надія Паращук (акордеон). Я, Тимур і Вадим будемо грати і співати українські пісні, які певною мірою звучать як романс. Це пісні про жінку, про її любов і пам'ять, про глибоке коріння, її силу і справжню відкритість. На зустрічі також буде використана поезія Лесі Українки.


П'ятниця / 10 березня 2023
19:00 год
відкриття фотовиставки «Де живе натхнення?» / Юлія Aurelia

Мезонін над виноробнею NieWinni
Виставка працює щоденно до 16 березня

Фотограф Юлія Aurelia, з любов’ю та ностальгією, розповість про красиве місце, де залишила частинку свого серця. Де завжди черпала натхнення для творчості та наповнювалася. Майже всі фотографії зроблені в околицях міста Тисмениця, що біля Івано-Франківська. Чарівна природа Прикарпаття, прогулянки на велосипеді, квітучі поля та композиції (натюрморти), які народилися в результаті такого натхнення. Хочемо нагадати Вам про прості радості життя! Насправді, зовсім мало потрібно для щастя та натхнення!

Під час вернісажу виступить Катерина Самборська - випускниця музикального коледжу при консерваторії імені Михайла Глінки. По спеціальності естрадно-джазовий вокал. Власниця Гран-Прі музикальних фестивалей. Переможниця телевізійного шоу «Караоке на майдані» 2016 року.


Неділя / 12 березня 2023
16:00 год
Bиставa «Казка для Софійки» / Театр «Фігурки» та театр «Літо» з Києва

вік учасників: 4+
тривалість вистави: 1 год
виконання укр
театральний зал

Софійці довелося виїхати з країни разом з бабусею, і батьки дуже за нею сумують. Вони сумно блукають по її кімнаті, згадують свою маленьку доньку, уявляють, що буде, коли вона нарешті повернеться і вони зможуть розповісти їй казку. Тільки яку? Вона ж усі їх знає напам’ять! Недовго гадаючи, батьки вирішують придумати свою власну казку: про принцесу Софійку, яка стрибала, а не ходила; про злого чаклуна, який шукав справжнього кохання; про розумного принца Данилка, який заради кохання готовий на все; і про Бабу-Ягу, яку просто треба зустріти.


П'ятниця / 17 березня 2023
18:00 год
Інтерактивна вистава «Містер Хаос» / Вільного театру ОКО

для дітей від 3 до 10 років.
Тривалість вистави: 1 год.

Повчальна казка для дітей.

Однієї суботи бешкетник Рудий Кіт залишається вперше вдома сам, без батьків. Він вирішує цілий день бавитись в ігри на планшеті, стрибати та просто байдикувати. Його Розум не витримавши таких ідей, з’являється перед ним із записками-вказівками від мами на цей день. Коту не подобається, що хтось заважає йому розважитися і влаштовує “школу без правил”, в якій діти (які є іграшками кота) є учнями, а він вчитель. В результаті таких уроків з‘являється Хаос, з яким без Розуму не справитися.

Ця казка для дошкільного та молодшого шкільного віку навчає дітей краще розуміти себе і дослухатися свого розуму. Діти зрозуміють, що все має свої наслідки.

Вільний театр «ОКО» з’явився на професійній мапі львівських театрів 17 грудня 2016 року. Концепція нашого театру полягає в інтерактивній дії між акторами та глядачами. Репертуар театру складається з різножанрових дитячих та дорослих вистав, кожна з яких виконується у живому музичному оформленні. Своїми виставами театр створює конкуренцію ґаджетам, фільмам, та відеоіграм. Ми намагаємось пробудити у глядачах активні дії, співпереживання та занурити їх у альтернативну, театральну, реальність. Саме тому, глядач залучається до сюжету вистави, та фактично стає одним з акторів. Щодо наповнення змісту вистав, ми обрали духовні та сімейні цінності, адже це основа здорового суспільства. Якщо відкинути усі ярлики приналежності до національності, віросповідання, то залишаться базові принципи: щира безкорислива любов, творення взаємного добра, бажання бути щасливими, потреба вірити та надіятися.Ми обрали саме ці принципи для висвітлення у наших виставах, тому що хочемо, щоб Світ з кожним днем ставав добрішим та сповненим любові, адже у ньому буде жити наше наступне покоління.

Автор: Галина Риба
Постановка: Галина Риба, Іванна Мисюк
Художник: Оксана Радкевич
Музичне оформлення: Роман Бляхарський
Звукорежисер: Григорій Риба
Ролі виконують:
Кіт - Галина Риба / Галина Лозинська
Розум - Іванна Мисюк


П'ятниця / 17 березня 2023
19:00 год
відкриття виставки живопису “Часи змінюються” / Айя Кора

Мезонін над виноробнею nieWinni
Виставка працює щоденно до 26 березня

Проект, що стосується глобальних соціальних проблем. Історія становлення особистості в різні періоди часу. Мова жіночих типів яка близька за духом стосунків один з одним, тому я представляю цей проект саме такими типажами. Воєнний час завжди народжував сильних людей: полководців, письменників, художників, істориків. Люди, які творили нову реальність, коли минуле стиралося і швидко формувалася нова реальність. Динаміка реальності. Здається, глобальна трансформація миттєво відсікає минуле та швидко пише майбутнє. Немає часу на сумніви, вагання в прийнятті рішень. Саме мовою жіночих образів проект розповідає про появу нової реальності, відродження і переродження сьогодення.

Анастасія Сколоздра / Творчий псевдонім Айя Кора - Народилася у Вінниці, Україна, молода художниця, випускниця Львівської національної академії мистецтв, яку закінчила з відзнакою. Мистецьку освіту розпочала в художній школі, а потім продовжила у вищому художньому професійному училищі, хоча, як вона стверджує, все своє свідоме життя вчилася, навчала інших і займалася мистецтвом, яке стало їй близьким, хоча вона не походили з родини, де були художники. Професійно займається різними техніками, досліджує різні стилі, що дає можливість пізнати мистецтво у всіх його проявах. У своїй творчості надає перевагу портретам, природі та пейзажам. Головним засобом самовираження як художниці є колір, який, на її думку, є необхідним елементом для розуміння та відчуття твору таким, яким його бачить глядач. Член Спілки художників України. Мала 8 персональних виставок, 4 міжнародні, брала участь у міжнародних пленерах та багатьох спільних виставках та творчих заходах. Володака І місця на міжнародному онлайн-фестивалі «Best Fest», в номінації прикладне мистецтво. Учасниця Венеціанської бієнале у спільному проекті «Падаюча тінь «Мрії» на Сади Джардіні. Художницю також запросили для роботи над проектами, які стосуються містобудування в Україні у Львові. Роботи знаходяться в приватних колекціях Філіппін, України, Польщі, Австрії, Австралії та Італії. На даний момент презентує свою країну в Польщі, на даний момент представляє свій міжнародний проект «Часи змінюються».


Субота / 18 березня 2023
16:00 год
“КРИЛА” українська поезія та пісні

дерев'яна кімната
Модератор: Анна Фадєєва
Учасники: Тетяна Зеленчук, Соломія Мардарович, Ольга Пошуруєва, Катя Самборська, Аміна Півко, Анна Фадєєва
Мова заходу: українська

Опис події
«Людина нібито не літає...
А крила має. А крила має!» (Ліна Костенко)

Цього березневого вечора ми запрошуємо вас на творчу зустріч з натхненними та талановитими українками. У когось з них за плечима - численні публікації та виступи, у когось - лише перші творчі спроби, та всіх їх об’єднує велика любов до Слова і Творчості. У програмі - читання авторської поезії та виконання сучасних українських пісень. Будемо говорити про прекрасне. Будемо говорити про важливе. Ділитись піснею і теплом. Приходьте неодмінно!Newsletter

Zapisz się do newslettera, żeby otrzymywać informacje o naszych aktualnych działaniach i wydarzeniach!

Stopka

Zamknij