Fabryka sztuki - Fabryka Sztuki w Łodzi

Przejdź do: FaceBook
Przejdź do: Youtube
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: Wersja kontrastowa

Wyszukiwarka

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
Drukuj

Menu główne


Podstawowe informacje

Fabryka Sztuki w Łodzi to dobrze funkcjonujące multidyscyplinarne centrum artystyczne, zgłębiające przede wszystkim brzegowe obszary kultury, ale także instytucja otoczenia biznesu, wspierająca rozwój przedsiębiorczości kreatywnej i profesjonalizację sektora kultury.

Fabryka powstała na bazie partnerstwa publiczno-pozarządowego, w oparciu o wzajemne zaufanie i zrozumienie potrzeb każdej ze stron partnerstwa, co daje efekt synergii i wzmocnienia działań merytorycznych. Stała i aktywna obecność programowa partnerów wpisana jest w rozwój instytucji i działa jako element wyróżniający Fabrykę na tle innych instytucji kultury.

Tożsamość instytucji wywodzi się z działań partnerów społecznych, tj. Fundacji Łódź Art Center i Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA, wzmocnionych o materialne miejsce (przestrzeń pofabryczna), które stało się domem wielu doskonałych inicjatyw artystycznych. To w naszych budynkach znalazły swój początek takie projekty jak: Łódź Design Festival / Retroperspektywy - Międzynarodowy Festiwal Teatralny / LDZ Altarnatywa / #przepraszamy, że w czwartek / Twórcze Warsztaty w Fabryce Sztuki / Modopolis - Forum Mody Polskiej / Kropka + Kreska - Festiwal Książki Obrazkowej / Latawiec i Trąbka - Przegląd Sztuki dla Dzieci. Tu rozwija się Fotofestiwal - Międzynarodowy Festiwal Fotografii, a także wiele biznesów kreatywnych prowadzonych w ramach Art_Inkubatora.

Fabryka Sztuki to przede wszystkim ludzie i to właśnie im instytucja zawdzięcza intensywny rozwój i kreatywne podejście do realizacji działań twórczych i organizacyjnych.

Nagrody

_1_ "Najlepsze Wnętrze Roku 2013/2014" w kategorii Ogólnej. Organizator: Fundacja Ulicy Piotrkowskiej.

_2_ "Zabytek Zadbany 2015" w kategorii specjalnej Architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki. Jury przyznało nagrodę za staranną konserwację zachowanej substancji zabytkowej i harmonijne połączenie z elementami współczesnymi. Organizator: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków.

_3_ TOP 10 Inwestycji Komunalnych w Polsce 2015. Kapituła konkursowa wybiera i nagradza projekty wyróżniające się skalą oraz pozytywnym wpływem na gospodarkę, region i mieszkańców. Organizator: Portalsamorzadowy.pl i Grupa PTWP.

_4_ "Mocni w Biznesie 2015" w kategorii kultura, sztuka i tradycja. Nagroda Gospodarcza Województwa Łódzkiego.

Poznaj naszą historię
1854-1870

Karol Wilhelm Scheibler podejmuje działalność w Łodzi. Rok wcześniej zawarł z prezydentem Łodzi Franciszkiem Traegerem umowę na wieczystą dzierżawę 17-morgowej działki przy Wodnym Rynku w zachodniej części Ogrodu Spacerowego (obecnie Parku Źródliska). 1870 rok to początek inwestycji Scheiblera na Księżym Młynie. Największy obiekt to ponad 200-metrowa przędzalnia, gdzie 70 tys. wrzecion powodowało potworny hałas. Zbudowana z czerwonej nietynkowanej cegły ma cztery kondygnacje, a na każdym piętrze - 55 okien.


1887

Początek historii czterech budynków, w których znajduje się Fabryka Sztuki. Pierwotnie spełniały funkcję magazynów tkanin gotowych i niegotowych. To tutaj zaczynała się nieistniejąca już wewnętrzna bocznica kolejowa łącząca zakłady z dworcem. Tymienieckiego 3 to jedno z nielicznych już miejsc, w którym zachowano oryginalne tory o rozstawie rosyjskim oraz pozostałe elementy świadczące o pierwotnej funkcji budynków, np. drewniana podłoga.


1921

Następuje fuzja zakładów Scheiblera i Grohmana. Zjednoczone Zakłady Przemysłowe Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana S.A. stają się jednymi z największych przedsiębiorstw branży włókienniczej w Europie.


1964-2003

Łódzkie Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Obrońców Pokoju Uniontex. Pod tą nazwą zakłady będą funkcjonować aż do upadku. Tym samym kończy się czas wielokrotnych zmian nazwy. Uniontex ogłasza upadłość w 2003 roku. Do firmy wchodzi syndyk. Po raz drugi i ostatni fabryka splajtuje w 2007 roku.


1981-2004

Opuszczonymi budynkami zaczynają interesować się artyści i organizatorzy wydarzeń. Powstają pierwsze edycje jednych z najważniejszych festiwali w Łodzi: Konstrukcja w Procesie (1981), Fotofestiwal (2001), I Łódź Biennale (2004).


2006

Urząd Miasta Łodzi, Łódź Art Center i Stowarzyszenie Teatralne CHOREA tworzą wspólnie miejską instytucję kultury - Fabrykę Sztuki. Jej misją jest animacja kulturalna i profesjonalizacja sektora kreatywnego, a jednym z ważniejszych celów staje się rozwój i rewitalizacja otrzymanej przestrzeni. W tym samym roku, w 25-lecie pierwszej Konstrukcji w Procesie, najważniejsi polscy artyści prezentują w fabrycznych halach m.in. malarstwo, rzeźbę, performance, instalacje i fotografie podczas II Łódź Biennale. Tymienieckiego 3 to adres, który skupia jedne z najważniejszych wydarzeń związanych z muzyką, designem, teatrem etc. W 2008 startuje Zona Sztuki Aktualnej oraz po raz pierwszy odbywa się cykl koncertów plenerowych LDZ Alternatywa i Łódź Design Festival. W 2010 roku Teatr CHOREA organizuje pierwszą edycję Retroperspektyw - Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego.


2012-2014

Zaczyna się dwuletni remont trzech budynków. Fabryka Sztuki będzie jednocześnie instytucją kultury i instytucją otoczenia biznesu w ramach nowego projektu - Art_Inkubatora.


2014

Nowa rzeczywistość. Fabryka Sztuki dostaje szereg nagród za wzorową modernizację pofabrycznych budynków. Do organizacji wydarzeń oddane zostają dwa budynki, które łączy 12-metrowy Szklany Hall. W środku znajdują się 4 hale wystawiennicze, foyer oraz sala audiowizualna przeznaczona na koncerty, spektakle i projekcje. Trzeci budynek to przestrzeń z biurami i pracowniami. Na parterze znajduje się miejsce dla kawiarni. Startuje również Art_Inkubator i nabór na pierwszych Rezydentów.


OBECNIE

W zmodernizowanych budynkach Fabryka Sztuki organizuje szereg wydarzeń, które na stałe wpisały się do kalendarza Łodzi. Są to między innymi: LDZ Alternatywa; #przepraszamy, że w czwartek; Twórcze Warsztaty w Fabryce Sztuki; Kropka i Kreska - Festiwal Książki Obrazkowej; Latawiec i Trąbka - Przegląd Sztuki dla Dzieci; Modopolis - Forum Mody Polskiej. Fabryka współorganizuje także wydarzenia, które wpisują się w wizję i misję tego miejsca: Łódź Design Festival, Fotofestiwal, Retroperspektywy - Międzynarodowy Festiwal Teatralny; Festiwal Łódź Czterech Kultur; Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu. W ramach projektu Art_Inkubatora wsparcie w prowadzeniu biznesu dostało 87 firm z branży przemysłów kreatywnych.


Nasz zespół
Zdjęcie: Maciej Trzebeński
Maciej Trzebeński
Dyrektor Naczelny
Zdjęcie: Michał Piernikowski
Michał Piernikowski
Zastępca dyrektora ds. artystycznych
Zdjęcie: Małgorzata Michałus
Małgorzata Michałus
Główna księgowa
Zdjęcie: Marzena Gościmińska-Wspaniała
Marzena Gościmińska-Wspaniała
Finanse i księgowość
Zdjęcie: Marcin Pajchert
Marcin Pajchert
Kierownik administracyjny
Zdjęcie: Tomasz Krukowski
Tomasz Krukowski
Zastępca Kierownika administracyjnego
Zdjęcie: Joanna Owczarz
Joanna Owczarz
Sekretariat
Zdjęcie: Maria Sobczyk-Kupińska
Maria Sobczyk-Kupińska
Opieka merytoryczna i doradztwo / zespół Art_Inkubatora
Zdjęcie: Barbara Neugebauer
Barbara Neugebauer
Produkcja wydarzeń i imprez / zespół Art_Inkubatora
Zdjęcie: Agata Etmanowicz
Agata Etmanowicz
Warsztaty i doradztwo / zespół Art_Inkubatora
Zdjęcie: Paulina Świątek
Paulina Świątek
Recepcja Art_Inkubatora
Zdjęcie: Tomasz Adamkiewicz
Tomasz Adamkiewicz
Wsparcie techniczne
Zdjęcie: Piotr  Gronowski
Piotr Gronowski
Wsparcie techniczne
Zdjęcie: Adam Janusz Biedrzycki
Adam Janusz Biedrzycki
Kierownik działu edukacyjno-teatralnego
Zdjęcie: Joanna Chmielecka
Joanna Chmielecka
Promocja / dział edukacyjno-teatralny
Zdjęcie: Małgorzata Lipczyńska
Małgorzata Lipczyńska
Warsztaty / dział edukacyjno-teatralny
Zdjęcie: Anna Maszewska
Anna Maszewska
Koordynatorka projektów
Zdjęcie: Aleksandra Shaya
Aleksandra Shaya
Koordynatorka projektów
Zdjęcie: Marcin Dobijański
Marcin Dobijański
Realizator dźwięku
Zdjęcie: Joanna Filarska
Joanna Filarska
Koordynatorka programu edukacji kulturalnej i działań lokalnych

Newsletter

Zapisz się do newslettera, żeby otrzymywać informacje o naszych aktualnych działaniach i wydarzeniach!

Stopka

Zamknij